USS Intrepid Service Data

CV/CVA/CVS-11


Battle Stars and Awards...



Navy Unit Commendation 12 June - 8 December 1967

American Campaign Medal

Asiatic-Pacific Campaign Medal

1 Star/Marshall Islands Operation
     Occupation of Kwajalein and Majuro Atolls:
          29 January - 8 February 1944

1 Star/Asiatic-Pacific Raids: 1944
     Truk Attack: 16-17 February 1944

1 Star/ Western Caroline Islands Operation
     Capture and Occupation of Southern Palau Islands: 6-14 October 1944
     Assaults on the Philippine Islands: 9-24 September 1944

1 Star/Leyte Operation
     3rd Fleet supporting operations Okinawa Attack: 14 October 1944
     Northern Luzon and Formosa Attack: 13-14 October 1944
     Luzon Attacks: 15 Oct 1944; 17-19, 5-16 November 1944;
           19-25 November 1944
     Visayas Attacks: 21 October 1944
     Battle of Surigao Strait: 24-26 October 1944

1 Star/Okinawa Gunto Operation

World War II Victory Medal

Navy Expeditionary Metal

Navy Occupation Service Medal
     Asia: 14 September - 6 November 1945
     Europe: 8 June - 31 July 1955; 1 August- 25 October 1955

China Service Medal (extended) 2 September - 9 October 1945

National Defense Service Medal (two awards)
     (a) 9 February 1952 - 9 April 1952; 18 June 1954 - 27 July 1954
     (b) 1 January 1961 -

Vietnam Service Medal
     14 May - 15 June 1966; 8 July - 10 August 1966; 1-23 September 1966;
     2-18 October 1966; 21 June -13 July 1967; 29 July - 27 August 1967;
     14 September- 12 October 1967; 31 October - 24 November 1967

Republic of Vietnam Campaign

Philippine Liberation Campaign

Republic of the Philippines Presidential Unit Citation


Unit Citation Air Groups and Squadrons 1943-1972...



Sep 1943 to Jan 1944: Air Group 8: VB-8; VF-8; VT-8, VF(N)-101.
Jan 1944 to Feb 1944: Air Group 6: VB-6; VF-6; VT-6; VF(N)-78.
Jun 1944 to Aug 1944: Air Group 19. (transport only).
Aug 1944 to Nov 1944: Air Group 18: VB-18; VF-18; VT-18; VF(N)-78.
Feb 1945 to Oct 1945: Air Group 10: VB-10; VF-10; VT-10; VBF-10.
Oct 1945 to Aug 1946: Air Group 14.

1954: CVG4: VF-22; VF44; VF-173; VA45; VC-12; VAH-7; HU-2; VC4;
      VC-62; VC-33.
1955: CVG4: VF-22; VF44; VF-173; VA45; VC-12; VAH-7; HU-2; VC4;
      VC-62; VC-33.
1956: CVG-8: VF-82; VF-61; VA-83; VA-85; VFP-62; VC-12; VC-13;VAH-5; HU-2.
1957: N.A.T.O.: VF-71; VF-33; VA-66; VA-25; VAH-11; VFP-62.
1958: N.O.R. PAC: ATG-81; VA42; VFP-62; VA-76; VF41; VF-81; VAW-12;
      VA(AW)-33; HU-2.
1959: CVG-6: VA-66; VF-33; VA-65; VA46; VF-74; VAW-12; VA(AW)-33;
      VFP-62; HU-2
1960: CVG-6: VA-66; VF-74; VA-65; VF-33; VA-76; VFP-62.
1961: CVG-6: VF-162; VF-33; VA-66; VA-65; VA-76; VAP-62; HU-2.
1962: VMA-225 (A4 Squadron).
1963: CVSG-56: VS-24; VS-27; HS-3; VA(AW)-33.
1964: CVSG-56: VS-24; VS-27; HS-3; VA(AW)-33.
1966: CVW-10: VA-15; VA-95; VA-165; VA-176.
1967: CVW-10: VSF-3; VA-15; VA-34; VAP-63; VF-111; VA-145; VAW-121; VAW-33.
1968: CVW-10: VA-36; VA-106; VAW-121; VF-111; VFP-63; VA-66; VAQ-33.
1971: CVSG56: HS-11; VA45; AW-121; VS-24; VS-27; VS-31.
1972: CVSG-56: VS-27; VA45; VS-24; VS-31; VAW-121; HS-11; VRC-40

Intrepid's Aircraft...



Fighters:
Grumman F6F-3         Hellcat     1943
Vought F4U-1          Corsair     1945
Grumman F9F-3         Panther     1948
Vought F7U-3          Cutlass     1951
Douglas F3D-2         Skynight    1951
McDonnell F3H-2       Deamon      1955
McDonnell F2H-3       Banshee     1952
Grumman F9F-8         Cougar      1953
Douglas F4D-1         Skyray      1954
North American FJ-3   Fury        1955
Vought F8U-1          Crusader    1956
Grumman F11F-1        Tiger       1957

Attack Planes:
Douglas SBD-5         Dauntless   1941
Grumman TBM-3         Avenger     1942
Curtiss SB2C-5        Helldiver   1944
Douglas AD-1          Skyraider   1946
North American AJ-2   Savage      1949
Douglas AD-4          Skyraider   1950
Douglas AD-5W (AE-1E) Skyraider   1951
Douglas AD-6 (A-1H)   Skyraider   1952
Douglas A3D-2         Skywarrior  1954
Douglas A4D-2         Skyhawk     1956

Specialized Planes:
Piasecki HUP-2                    1950
Grumman TF-1          Trader      1955
Grumman S2F-2         Tracker     1956
Grumman WF-2          Tracer      1960
Sikorsky SH-3         Sea King    1961
Kaman UH-2C           Seasprite   1962

Commanding Officers...



16 Aug 1943 - 28 Mar 1944 CAPT. Thomas L. Sprague
28 Mar 1944 - 19 May 1944 CDR. Richard K. Gaines
19 May 1944 - 30 May 1944 CAPT. William D. Sample
30 May 1944 - 15 Feb 1945 CAPT. Joseph F. Bolger
15 Feb 1945 - 31 Jan 1946 CAPT. G.E. Short
31 Jan 1946 - 11 Apr 1946 CAPT. Robert E. Blick
11 Apr 1946 - 04 Nov 1946 CAPT. H.G. Sanchez
04 Nov 1946 - 22 Mar 1947 CDR. A.A. Giesser
09 Feb 1952 - 09 Apr 1952 CAPT. B.B.C. Lovett
18 Jun 1954 - 26 May 1955 CAPT. W.T. Easton
26 May 1955 - 15 Aug 1955 CAPT. G.L. Kohr
15 Aug 1955 - 21 Sep 1956 CAPT. P.P. Blackburn
21 Sep 1956 - 04 Oct 1957 CAPT. F. Massey
04 Oct 1957 - 04 Oct 1958 CAPT. J.H. Kuhl
04 Oct 1958 - 30 Aug 1959 CAPT. Paul Masterton
30 Aug 1959 - 08 Sep 1960 CAPT. Edward C. Outlaw
08 Sep 1960 - 24 May 1961 CAPT. C.S. Minter, Jr.
24 May 1961 - 14 Jun 1962 CAPT. J.L. Abbott, Jr.
14 Jun 1962 - 20 Apr 1963 CAPT. R.J. Morgan
20 Apr 1963 - 31 Apr 1964 CAPT. J.C. Lawrence
31 Apr 1964 - 03 May 1965 CAPT. J.G. Smith
03 May 1965 - 15 Jul 1966 CAPT. G. Macri
15 Jul 1966 - 26 Jun 1967 CAPT. J.W. Fair
26 Jun 1967 - 22 Jun 1968 CAPT. W.Jefferson McVey
22 Jun 1968 - 01 Aug 1969 CAPT. V.F. Kelly
01 Aug 1969 - 01 Apr 1970 CAPT. H.N. Moore, Jr.
01 Apr 1970 - 30 Apr 1971 CAPT. I.W. Linder
30 Apr 1971 - 22 Dec 1972 CAPT. C.S. Williams, Jr.
22 Dec 1972 - 10 Aug 1973 CAPT. R.H. Barker
10 Aug 1973 - 22 Apr 1974 CDR. L.E. Levenson

The Men Who Gave Their Lives...


World War II

   Ship's Company
        Raymond F. Adkins, S2C
        Oswald S. Bauer, S1C
        Royal H. Bender, S2C
        James C. Bracken, Sr., S2C
        Leander Brewer, Jr., STM1C
        James E. Caskins, S1C
        Charles H. Casteel, S1C
        Alfonso Chavarrias, GM3C
        Joseph W. Cody, ST3C
        George B. Colwell, S2C
        Clyde C. Compton, S1C
        Odell H. Cooke, S1C
        Hugh A. Cooper, S1C
        Lawrence J. Covell Jr., S2C
        Elton L. Darden, S1C
        Henry F. Darnauer, S1C
        Russell E. Davis, S1C
        Edward Davison, STM1
        Louis N. Defedele, S1
        David Dermenegildo, S2C
        Lt. Donald D. Dimarzo
        Raymond H. Doulette, S1C
        Willie E. Dousay, Jr., S1C
        James M. Duren, S1C
        Harold C. Ellen, AOM3C
        Everett J. Eure, EM3C
        Vito T. Fiore, S1C
        John F. Fischer, S1C
        Grandville Fleming, STM1C
        Emil V. Foletta, S1C
        LTJG. Howard P. Frank
        ENS. John B. Gattey
        John W. Giddens, ST3C
        Samuel W. Grant, STM1C
        Elmer P. Graves, ACM
        Wallace D. Greig, S2C
        Will C. Hamblin, Jr., AM2C
        John T. Hanke, S1C
        Alexander F. Hentosh, S1C
        Nathan B. Hecker, ACRT
        Loumas E. Helms, S1C
        CARP, Samuel L. Hitt
        Elden S. Hjelmeng, ACOM
        Raymond Hope, S1C
        Delmar L. Huff, ARM1C
        Donald C. Hurd, TM3C
        Leslie E. Jones, RT3C
        Rhett Jones. S1C
        Vemon F. Kahler, EM3C
        Dean R. Krouch, S2C
        Robert B. Kuhns, TM3C
        Harold R. Kurtz, S1C
        Delmer B. Lasater, PHM3C
        William H. Lear, EM1C
        Jay M. McDonald, S1C
        Claude E. Maddox, AOM1C
        Joseph Mancini, F1C
        Merl M. Martin, S1C
        James Monroe, S1C
        Robert P. Morgan, S1C
        Alphonse V. Moscaritolo, S1C
        William H. Mottaz, HA1C
        Sem C. Nelson, AMM1C
        Richard L. Nieto, RDM3C
        Robert H. Norris, BM2C
        Mike L. Oritz, AOM2C
        John Paksi, GM3C
        Cecil D. Peterson, S1C
        Raymond A. Ray, S2C
        Laurence J. Robinson, RDM3C
        Raymond J. Rucinski, COX
        Robert L. Schug, MM2C
        Burhl A. Schultz, S1C
        Walter M. Schulz, S1C
        Horace J. Sides, S1C
        John Z. Sliger, F2C
        Fred L. Smith, STM1C
        William D. Smith, PHM2C
        Earl E. Sorenson, S1C
        Robert M. Stallins, F1C
        Eskew R. Steffens, S1C
        Kenneth C . Steffens, S1C
        Lee E. Stull, AOM3C
        Archie L. Svec, CWT
        Edward F. Tarvainis, AMM2C
        James Taylor, STM1C
        Robert L. Taylor, FC2C
        Harold L. Tucker, S2C
        Norvel L. Van Every, S2C
        Reginal E. Wallace, ACMM
        John B. Ward, PHM3C
        Albert J. Watson, AMM1C
        Gilbert L. Weiss, S1C
        Harry E. Wells, S2C
        George C. Whatley, Jr., S1C
        Albert M. White, S2C
        Harold V. White, S1C
        Ralph A. Whittington, S1C
        Lyle W. Willey, S1C
        Earl E. Williams, S2C
        James A. Winslow, PHM2C
        LT. Henry H. Whitmer
        Charles W. Yoder, RDM3C
        Harold L. Zieg, RDM3C

   Air Wings...
      Air Group 8
        Kenneth W. Johann, AP1C
        ENS. William A. Preston

      Air Group 6
        LTJG. Dale A. Barrows
        LT. James E. Bridges
        Robert E. Bruton, AM1C
        Gilbert J. Farmer, ACRM
        LT. Robert E. Gardner, Jr.
        James A. Green, ARM2C
        ENS. Thomas A. Hall
        David E. Jensen, ARM1C
        Harold F. Leach, ARM1C
        John F. McCormack, ARM1C
        LTJG. Robert W. Neel, Jr.
        ENS. John R. Ogg
        LCDR. John L. Phillips, Jr.
        LT. John P. Phillips
        LT. Paul E. Tepas
        LTJG. Thomas M. Vaughn

      Air Group 18
        J.R. Adams ARM3C
        G.L. Anderson ARM1C
        Harry M. Bearden, Jr., ART1C
        Michael J. Benak, ARM2C
        William H. Besoain Jr., AOM3C
        ENS. John J. Boyle
        George E. Christman, Jr., AMM2C
        Tom V. Collins ARM2C
        Donald R. Cooper, ARM2C
        Frank P. Crevoisier, ARM2C
        James D. Cropper, ARM1C
        Harlan R. Dickson LCMR
        Rodrick L. Duchesne, ARM2C
        LTJG. Ralph C. Dupont
        LT. Edward H. Eisengrein
        Clarence F. English, ARM2C
        CDR. Mark Eslick, Jr.
        William C. Ewart, ARM3C
        LCDR. John W Fish
        Edward Fussell ARM3C
        Bryon B. Galbreath, ARM2C
        ENS. Delbert C. Goodspeed
        Sterling E. Graham, ARM1C
        Lt. George A. Griffith, Jr.
        Lt. John W. Gruenewald
        Frank L. Haynes, ARM1C
        ENS. James P. Hedrick
        Edward Hlywa ARM1C
        Raymond V. Hopkins ARM3C
        Billy G. Hunter, ARM3C
        LTJG. David L. Johnson
        LTJG. Isaac W. Keels, Jr.
        Francis R. Krantz, AOM3C
        ENS. Daniel Laner
        Alfred B. Lankford, ARM2C
        LTJG. Leger
        LTJG. F. A. McAllister
        Frederick E. McCreary, ARM1C
        Lt. Wilson C. McNeil
        Lt. Walter J. Madden
        ENS. Harold S. Meacham
        ENS. Arthur P. Mollenhauer
        LTJG. John Morelle
        LT. Elmer C. Namowski
        LT. Fred Navas
        LT. James B. Neighbours
        Elmer E. Nutgrass, ARM2C
        ENS. Walter Passi
        Robert H. Paulson ARM2C
        ENS. Piercell
        LTJG. Andrew H. Rohleder, III
        ENS. Clarence Rolka
        Albert P. Rybarczyk, ARM2C
        LTJG. William H. Sartwelle
        LTJG. John J. Savage
        Harold H. Schnack, AMM3C
        Ora H. Sharninghouse Jr., AOM2C
        LTJG. Raymond J. Skelly
        LTJG. Ernest A. Smith
        Theodore A. Smith, ARM2C
        William J. Telliard, AOM2C
        LT. William B. Thompson
        Louis D. Vaughan, ARM3C
        ENS. A. E. Watkins
        ENS. Harry R. Webster, Jr.
        Robert G. Westmoreland, ARM3C
        Lumpkin Wood, ACM
        William P. Young, ARM2C
        LTJG. William C. Ziemer

      Air Group 10
        ENS. Ernest M. Bailey, Jr.
        ENS. Donald H. Croy
        ENS. Robinson W. Harris
        ENS. Elmer E. Hasse
        ENS. Horace W. Heath
        ENS. Loren F. Isley
        LTJG. Richard W. Mason
        LTJG. Willard J. Miller
        ENS. Willard E. Norgren
        LT. Mark L. Orr
        LTJG. Stanley W. Powell
        ENS. William T. York

 
Post-WWII

   HC-2 Det.11
        ADRAN Richard R. Buszko
        ATN3 Frank D. Marvaso
        LT (jg) Richard K. Melcher

   HS-3
        Kenneth Dean Millisor 10 November 1963


   Ship's Company
        CS3 David L. Broudeur
        FN Joseph R. Cain
        AN Frank L. Cantlon
        HM3 Richard H. Gauthier
        DC1 William F. Hawes
        AB3 Ross Allen Picket
        E Div Fred J. Pietras
        ABE3 Bobby L. Spencer
        Richard F. Urban


   Air Wing Squadrons
      VA-15
        CDR. LeGrande O. Cole, Jr.
        CDR. Philip C. Craig
        LCDR Richard A. Moran
      VA-34
        SA Raul E. Carrion
      VA-45
        LTJG Richard Floyd Davis, Jr.
      VA-76
        LCDR James J. Peddy, Jr.
      VA-106
        LCDR. David F. Callahan, Jr.
        CDR. Kenneth K. Knabb, Jr.
      VF-33
        LTJG Dale Robbins
      VF-162
        ENS Fred A. Gayer
        LTJG James R. Stratton
      VSF-3
        LT. Frederick M. Kasch
      VA-65
        AD2 Orville D. Butler
      VA-66
        LCDR. Edward J. Broms, Jr.
        CDR Wilford J. MacNeil, Sr.
      VA-85
        W. P. Holmes
        LTJT J.R. Komar
      VA-176
        LT. Charles A. Knochel 
      VAW-121
        LT. Robert W. Harris
      VS-24
        AE1 James E. Carmack
        LTJG Jerry A. Kincaid
        LT. George M. Wise

The Service Data on the following fallen crewmembers is incomplete. If you
  can provide data for these Brave Men, please e-mail the webmaster.

        Bailey Bagdley
        Alvin D. Blackman
        James T. Bowen
        William P. Brede, Jr.
        James A. Cain III
        J. Cianfichi
        Duane L. Cole
        Thomas S. Daly
        John W. Dragod
        Charles E. Ford
        Arthur Fulton
        Frank P. Gordon
        T. R. Griffin
        Bradford Roberts Herrington MMC, USN 1955
        Cecil B. Hollinhead
        Arthur F. Horn AOC V-5-O 1956
        Oliver W. Hubbard USN 1945
        Lee B. Hurst
        Charles W. Jensen
        David Ronald Johnson RD3, USN 1955
        Bernard A. Konitzer
        Charles M. Lowell, Jr.
        Lawrence R. Mead
        Howard L. Messer
        Egils A. Mezaraups  Lance Corporal, USMC, 16 February 1959
        Carl B. Miller
        Spence P. Mitchell
        William L. Robertson, Jr. AN, USN 1955
        Arthur H. Rogers
        Theodore Schevon
        William Chadwick Scott LTJG, USN 1955
        Richard Stonehills
        Leon Roosevelt Tuttle AM3, USN 1955
        Harry D. Weiner
        LTJG G. J. Percy Williams - USN, 21 Feb 1959
        Raymond F. Zoulek


Return to the USS Intrepid Former Crewmembers homepage

Copyright © 1993 - The "Fighting I" Illustrated History - by Anthony F. Zolo, Sr.
This Home Page was created by wa3key, Wednesday, June 10, 1998
Most recent revision Monday, June 11, 2013